Zrobiło się, zimno i wietrznie, dzieci mi się pochorowały. Dlatego wymyśliłam sobie #rozgrzewkę. Postanowiłam, że większość posiłków będziemy jeść ciepłych. Na śniadanie ciepła jaglanka z owocami na mleku roślinnym, ciepłe jajka, omlety, naleśniki, ciepłe kanapki z jajkiem. Do picia ciepła herbata z goździkami i  imbirem. Obiad to obowiązkowo zupa. Ale zupa zupa zupie nie równa.

Może być dietetyczna, wegańska, bezglutenowa, wegetariańska, ale można taką zupę wzmocnić- sfortyfikować. Fortyfikowana żywności to taka która ma w sobie bardzo dużą gęstość odżywczą, ma dużo białka, tłuszczu, węglowodanów, a przez to ma dużo kalorii.

Weźmy na przykład zupę dyniową, jako krem z pieczonej dyni z przyprawami, z wodą i wszystko zblendowane. Pychota. Jednak w jednej łyżce tej zupy jest niewiele białka i tłuszczy.

Jak sfortyfikować taką zupę?

Gdy dynie dodamy do rosołu, dodamy ziemniaki, mleko kokosowe lub śmietanę, zblendujemy z mięsem na którym gotował się rosół i dodamy łyżkę oliwy oraz posypiemy pestkami słonecznika, dodamy kaszę jaglaną lub makaron gęstość odżywcza takiej zupy będzie dużo większa.

Często fortyfikuje się zupy pacjentom poprzez dodawanie ONS czyli suplementów doustnego odżywiania  t.j.np. Nutridrink, Fresubin, Nutramil, Resource.

 Po co fortyfikować posiłki?

Musimy pamiętać, że jest cała masa ludzi niedożywionych. Tak! Nie wszyscy się odchudzają. Są osoby, które ze względu na stan zdrowia fizycznego (problemy z połykaniem) i psychicznego (np. osoby chore na Alzhaimera, zapominają, że muszą jeść) nie jedzą odpowiedniej ilości kalorii, istotny jest dla nich każdy kęs.

Dlaczego warto miksować dania?

Dlatego, że będą lepiej trawione i wchłaniane, łatwiej je przełknąć i więcej zjemy w takiej formie.

Kto powinien fortyfikować posiłki?

Osoby zagrożone niedożywieniem czyli osoby chore na nowotwory, osoby starsze, osoby z problemami z przełykaniem.

Każda mama malucha wie jak wzmocnić jego zupę żółtkiem, kartofelkiem, odrobiną oliwy (zwiększyć wchłanialność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach) to właśnie jest fortyfikacja.

Pamiętajmy o tym, że zdrowa dieta powinna dostarczyć odpowiedniej ilości białka, tłuszczy i węglowodanów. Zarówno ich nadmiar jak i niedobór nie jest dobry.  Zwróćcie uwagę na osoby starsze, na seniorów, którzy często nie jedzą odpowiedniej ilości posiłków i zadbajcie o nich fortyfikując ich posiłki.

Fortyfikować można posiłki dodają masło, śmietanę, oliwę, olej rzepakowy, olej lniany (na zimno), mielone orzechy włoskie. Wybieraj jogurt grecki, serwuj wysoko odżywcze koktajle z bananem, gorzką czekoladą, masłem orzechowym, do owsianki użyj mleko pełnotłuste.

Pamiętaj, że wiele osób przy swoich schorzeniach ma jadłowstręt, dlatego zadbaj by wygląd tych posiłków był jak najbardziej zachęcający.

Wracając do pomysłu #rozgrzewka, lubicie zupy?

Miłego dnia!