Kto w 2021 roku chce zmienić dietę, zrzucić kilogramy i zamienić na sprężyste mięśni? Do tego lista rzeczy do zrobienia w tym roku się wydłuża, myślisz o bieganiu, fitnessie a może jodze? Lista książek do przeczytania zawiera już ile pozycji?

Jak długo starczy czy motywacji na zmienianie tylu rzeczy na raz?

Podpowiem jak nie odchudzać, żeby zobaczyć efekty.

Pierwsza zasada

Po kolei. Nie wprowadzaj wielu zmian od razu.  „Będę wstawać wcześniej, będę codziennie ćwiczyć, pić wodę i jeśćsame zdrowe posiłki przygotowane przeze mnie.”

Taka rewolucja nie zadziała na długo. A co jeśli zaśpisz, nie zdążysz ugotować? Plan się posypie a Ty sobie odpuścisz i zjesz batonika na poprawę humoru bo smak „poczujesz się gorzko”.

Jeżeli chcesz coś zrobić to należy zadziałać metoda małych kroków.

Zacznij od pierwszego kroku- zrób listę zdrowszych zamienników produktów, które lubisz np. pieczywo pszenne zamień na pełnoziarniste, słodkie napoje na wodę, herbatę, pokrzywę.

Zrób listę potraw, które lubisz i zadbaj by były zdrowsze np. zamiast smażonego schabowego przygotuj pieczonego indyka. Zamiast gotowej sałatki z majonezem ugotuj brokuły do obiadu.

Uwzględnij w planie dnia takie zmiany jak czas na owoc np. do drugiego śniadania dodaję owoc, podczas spotkań zamiast kawy pije napar z pokrzywy.

Pijesz za mało wody? Kup bidon i mniej go przy sobie, ustaw przypomnienie w telefonie i co 20 min zrób łyk wody.

Nie chciało Ci się rano wyjść pobiegać włącz youtuba i potańcz zumbę lub zrób krótki trening, porozciagaj się kilka przysiadów. Zrób COŚ!

Małe zmiany dają duże efekty.

Każdy zdrowy posiłek, każdy litr wypitej wody, każda aktywność fizyczna to kierunek ku zdrowiu. W ten sposób wyrabiasz sobie nowe zdrowsze nawyki. Po jakimś czasie nawet nie zawahasz się zabrać owoc do pracy czy wypijać 2 litry wody, a dzień bez rozciągania czy ćwiczeń to już będzie historia.

Weź kartkę, długopis i zapisz co możesz zmienić na lepsze. Napisz konkrety, z których będziesz mógł się wywiązać. Zamień stare niesprzyjające nawyki na te, które będą służyć Twojemu zdrowi.

Działaj!

A o zmianie i nawykach możesz przeczytać tu: https://e-dobradieta.pl/index.php/2017/03/02/klucz-do-zmiany/

A Ty jakie zmiany chcesz wprowadzić jako pierwsze?