18 stycznia 2021 Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień w roku podobno wypada właśnie dziś. Wydaje mi się, że dla rodziców klas I-III to łyk oddechu.

Pogoda też raczej nastraja pozytywnie więc nie dokońca taki ten dzień depresyjny. Jest to jednak okazja, ze poruszyć bardzo ważny temat- depresja. Depresja jest poważną chorobą, która na pewno nie jest jednodniowym złym nastrojem. Dieta wpływa na stan naszego samopoczucia, a odżywiony organizm dobrze funkcjonuje.W co powinna być bogata DOBRA DIETA wspierająca nasz układ nerwowy i poprawiająca nastrój ?

👉Seretonina to neuroprzekaźnik, który powstaje z rozkładu tryptofanu, czyli aminokwasu endogennego, który musi być dostarczony z pożywieniem. Ma wpływ na odczuwany przez nas poziom stresu. Tryptofan znajdziemy w rybach, produktach wieloziarnistych, warzywach i kiełkach. 👉Dobre tłuszcze zawierające kwasy omega 3, wspierają pracę mózgu i działanie neuroprzekaźników.

👉Niedobór kwasu foliowego występuje u osób chorych na depresję, dlatego dieta powinna zawierać dużo zielonych warzyw.

👉Zbadano również, że niski poziom żelaza wpływa na obniżenie koncentracji, apatię i przyczynia się do złego nastroju. Ważne jest odpowiednie wsparcie układu nerwowego poprzez odpowiednią ilość spożycia witamin z grupy B.

👉Znaczący wpływ ma także spożywanie produktów bogatych w magnez, cynk i selen.Aby nie doprowadzić do niedoborów ww składników warto jeść produkty w nie bogate tj: ryby, oleje, orzechy, szpinak, brokuły, jarmuż, banany, natka pietruszki, wątróbka, rośliny strączkowe, pieczywo pełnoziarniste, kasze, orzechy brazylijskie, ziarna słonecznika, pestki dyni, sezam, gorzka czekolada.

👉Powinniśmy sięgać po węglowodany złożone, unikać cukrów prostych oraz produktów z nasyconymi kwasami tłuszczowymi.

👉Białko powinno pochodzić z produktów zwierzęcych jak i roślinnych.

👉Suplementacja witaminą D jest również wskazana.Podsumowując JEDZMY ZDROWO! Dużo warzyw, owoców, kasz, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, dobrej jakości białka. Dbajmy by było różnorodnie, kolorowo i smacznie!

👉Nieoceniona jest również aktywność fizyczna i duża dawka endorfin! Działajmy!

————————————————————————

Blue Monday to tylko slogan, nie dajmy sobie zaszufladkować tego dnia do tych smętnych. Głowa do góry, popraw koronę, załóż uśmiech na twarz i zrób sobie DZIEŃ DOBRY!😁