PSYCHODIETETYKA

Psycholog? Dietetyk? Dwa w jednym!

Definicja:

„Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. W takim podejściu praca z klientem polega nie tylko na sformułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej ale także na pomocy we wdrażaniu zaleconych zmian w życie. W psychodietetyce więc, nie tylko doradzamy osobom, jakich zmian dokonać aby schudnąć ale również odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób to zrobić.” -Insytut Psychodietetyki.

Dla kogo?

  • Jeżeli masz problem z nadwagą, otyłością, z niedowagą i masz prawidłową masę ciała, ale czujesz, że Twoja dieta Ci szkodzi.
  • Czujesz, że utraciłeś kontrolę nad tym co jesz i masz złe nawyki żywieniowe, które nie służą Twojemu zdrowiu.
  • Zajadasz stres, regularnie dojadasz po innych, odczuwasz poczucie strachu przed głodem.
  • Stosowałeś wiele diet, ale żadna nie przyniosła efektu na dłużej.
  • Cierpisz na efekt jo-jo.
  • Cierpisz na zaburzenia odżywiania tj. anoreksja, bulimia, napady kompulsywnego objadania się.
  • Chcesz zacząć zdrowo się odżywiać, ale nie wiesz jak to zrobić i brakuje Ci motywacji.
  • Chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Psychodietetyk pomoże znaleźć Ci rozwiązanie.

Wiadomo że dieta oraz psychika odgrywa istotną rolę w tym co jemy. Często potrzebne jest zagłębienie się w głąb siebie by zrozumieć nasze postępowania i wybory żywieniowe. Jako psychodietetyk pomagam ustalić cele motywując do osiągania ich. Wspieram w poznawaniu mechanizmów działania i funkcjonowania w różnych sytuacjach, które mają wpływ na nasze wybory. Pomagam w rozponawaniu sygnałów z ciała i reakcji na nie, wzmacniam rolę uważnego jedzenia ( mindfullness). Istotne jest spojrzenie całościowe i znalezienie skutecznej metody na poprawę stanu zdrowia, wzrostu samooceny, rozumienia emocji i odpowiedzi na stres. Tu potrzebne jest indywidualne podejście do każdej osoby.

Psychodietetyka  to nie tylko cel, który pozwala na zmiany  w zakresie diety czy redukcji masy ciała, ale też równowaga sfer życia i funkcjonowania. To również edukacja i zwiększanie świadomości konsumenckiej połączona ze zmianą nawyków żywieniowch w zindywidualizowanej proporcji. Praca nad sobą, wykonywanie pomocnych zadań domowych oraz silna motywacja do działania pozwalają na cieszenie się z efektów włożonej pracy. Gdy nauczymy się siebie, naszych zachowań oraz wdrożymy właściwe zachowania to zmiana nawyków i redukcja masy ciała będzie już tylko skutkiem ubocznym.

Zapraszam na sesje. 60 min pracy nad sobą.

Ile ich będzie- nie wiem, zależy to od indywidualnego pacjenta, wyznaczonego celu i tempa osiagania kolejnych etapów. Współpraca długoterminowa przynosi najlepsze rezultaty.

Psychodietetyk Emilia Motacka