Postanowienia noworoczne często dotyczą zmiany diety.

Przedstawiam Wam wyniki rankingu diet opracowany przez opracowany przez U.S. News. W rankingu 39 diet oceniano brano pod uwagę:

  • Długo- i krótkoterminowe korzyści wynikające ze stosowania diety,
  • Pokrycie zapotrzebowania na składniki spożywcze na bazie jadłospisów opartych o zasady konkretnych diet,
  • Łatwość we wprowadzaniu diety w życie,
  • Wpływ diety na zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2 i chorób sercowo – naczyniowych,
  • Bezpieczeństwo stosowania diety,

 Mam nadzieję, że pomoże Wam to w doborze diety, która zadba o Wasze zdrowie.

Na pierwszym miejscu jest po raz kolejny dieta śródziemnomorska. Dieta ta oparta jest na warzywach owocach, dobrych tłuszczach tj.: oliwa z oliwek, rybach. Pozwala to dostarczyć wraz z produktami dużo polifenoli, błonnika, witamin i składników mineralnych oraz jest bogata w kwasy omega 3.  Spożywanie tłuszczy zwierzęcych, czerwonego mięsa i słodyczy jest w tej diecie zalecane bardzo sporadycznie.  Koniecznie należy zwrócić uwagę na fakt, że u podstawy tej diety jest ruch i aktywność fizyczna.

Na drugim miejscu dieta DASH (Dietary Approaches to stop Hypertension) dieta opracowana w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia. Dieta oparta jest na owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych, chudym białku i niskotłuszczowych produktach mlecznych, czyli produkty bogate w składniki odżywcze obniżające ciśnienie krwi. Nie zaleca się produktów bogatych w tłuszcze nasycone, takie jak tłuste mięso, pełnotłuste produkty mleczne, a także słodycze z dużą ilością cukru. Uwagę przywiązuje się również do ograniczenia podaży sodu i czerwonego mięsa.

 Pierwszą trójkę zamyka moja ulubiona dieta fleksitarianizm. Jest to elastyczne podejście do wegeterianizmu zezwalając na sporadyczne spożycie mięsa. Fleksitarianizm oparty jest na spożywaniu dużych ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, orzechów, pestek, dobrych tłuszczy dopuszczając okazjonalne jedzenie mięsa. Dozwolone     jest spożywanie nabiału, ryb i jajek. Głównym źródłem białka w diecie są rośliny strączkowe: fasola, ciecierzyca, soczewica, groch.  Dieta ta

  • Zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2
  • Mniejsze ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości
  • Mniejsze ryzyko chorób sercowo- naczyniowych
  • Mniejsze ryzyko nowotworów t.j. jelita grubego, płuca, przełyku, żołądka, pęcherza i prostaty.            

.Ostatnie miejsca zajmują dieta Dunkana oparta na spożywaniu dużych ilości białka. Stosowanie tej diety przynosi wiele problemów  z nerkami i stawami. Dziś wiemy, że moda na nią zebrała żniwo i doprowadziła do pogorszenia zdrowia wielu osób.

Ranking zamyka też królująca w internecie i nie tylko dieta ketogeniczna.

Dieta ketogeniczna oparta na spożywaniu dużych ilości białka i tłuszczu a znikomej ilości węglowodanów. Co prawda dieta ketogeniczna ma dobre rezultaty w redukcji zbędnych kilogramów, jednak nie jest to dieta zdrowa. Eliminacja tak ważnej grupy produktów jakimi są węglowodany doprowadza do niedoborów witamin m.in. z grupy B, obciąża nerki i wątrobę, a także dostarcza mało błonnika. Nieumiejętne stosowanie tej diety może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych, dlatego wprowadzanie jej musi być po okiem wyspecjalizowanej osoby. Wyjście z tej diety nie jest proste i łatwo doprowadzić do efektu jojo. Ta dieta jest teraz bardzo modna jednak należy pamiętać, że ta dieta stosowana jest w padaczce lekoopornej i jest bardzo kontrolowana w warunkach szpitalnych.

Podsumowując: Jedzmy zdrowo!

A Ty jaką dietę preferujesz?