Różowy październik

Miesiąc świadomości raka piersi

W październiku trzeba szczególnie zwrócić uwagę WSZYSTKICH na temat nowotworów piersi, przybliżyć profilaktykę i dostępną diagnostykę.

Nowotwory nie odpuszczają. Statystyki są bezlitosne, najczęstszym nowotworem u kobiet jest rak piersi (25%) i najczęstszą przyczyną śmierci. Ponad 1/3 kobiet żyjących z nowotworami stanowią panie chore na nowotwory piersi.

Co roku rozpoznaje się blisko 1,7 miliona kobiet z rakiem piersi.

W Polsce to właśnie rak piersi jest jednym z najczęstszą przyczyną przedwczesnej umieralności kobiet. Nowotwór sutka dotyka również mężczyzn.

Na rozwój choroby ma wpływ kilka czynników zarówno genetycznych, ale i środowiskowych.

Ryzyko zachorowania wzrasta u osób z mutacją genu BRCA1 lub BRCA2, PTEN, TP53, PALB2, STK11

Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, po 50 r. ż. to 80% pacjentek w Polsce. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi i okresem menopauzy.

 Ryzyko wzrasta również,  gdy występuje obciążający wywiad rodzinny.

Na rozwój choroby ma wpływ również styl życia i dietaRyzyko wzrasta gdy:

kobieta nie karmiła piersią,

ma pracę na nocną zmianę,

siedzący tryb życia (mała aktywność fizyczna),

ma otyłość, nadwagę

pierwsza miesiączka była przed 12 rokiem życia,

Pali papierosy,

Pije alkohol,

Ma dużo stresu.

W diecie ma niskie spożycie błonnika, fitoestrogenów, zielonej herbaty niedobory witaminy A, C, B6, B12, C, D, beta-karotenu, kwasu foliowego, wapnia, regularnie spożywa czerwone mięso i pełnotłusty nabiał.

Z dietetycznego punktu widzenia muszę głośno powiedzieć: otyłość i nadwaga mogą przyczynić się do rozwoju choroby. Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest szczególne istotne dla kobiet w okresie menopauzy, gdy poziom hormonów ulega zmianie. Nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa na wzrost poziomu estrogenów, co ma wpływ na nowotwory hormonozależne. Prawidłowa masa ciała i zachowana aktywność fizyczna obniżają ryzyko zachorowania.

Niezmiernie ważna jest dostępność diagnostyki. Profilaktyka wtórna, czyli wczesne wykrycie polegające na regularnych badaniach mammograficznych ma szczególną rolę w skuteczności leczenia nowotworu. Im wcześniej wykryty nowotwór i im szybciej podjęte leczenie, tym wyższe szanse na wyleczenie.

Moim zdaniem za mało mówi się o profilaktyce- zapobieganiu rozwoju nowotworu.

O tym już jutro.

Dziś zadanie domowe:

Zaprzyjaźnij się ze swoimi piersiami 😊 przyjrzyj się im, dotknij sprawdź jak się mają, jaka jest brodawka i otoczka. Skup się na biustonoszu, czy jest wygodny i nigdzie nie uciska, nie uwiera.

Bawcie się dobrze,

Jutro kolejna dawka 😊

Miłego dnia 😊