Rok 2017 już niebawem. Zastanawialiście się już jaki będzie? Czym nas zaskoczy? Co będzie się nosiło i co będzie się jadało? Co będzie trendy a co nie? Może będzie jakaś nowa super dieta cud? Może jakiś nowy superfood z drugiego końca świata? Są firmy, które badają co będzie modne nie tylko do noszenia, ale także do jedzenia.  Przedstawiam trendy wg Whole Foods Market.

TOP Trendy na 2017 rok wg Whole Foods Market.

Zdrowotne napoje – nowa fala zainteresowania na toniki, nalewki i napoje odnowy biologicznej, które wykraczają daleko poza świeżo wyciśniętym sokiem. Największą rolę będą odgrywały dodatki mające udział w medycynie alternatywnej tj.: kawa, kurkuma, ocet jabłkowy, bazylia azjatycka, cydr, grzyby lecznicze (jak Reishi i chaga) i zioła (maca i ashwagandha).

Wyroby z odpadków – producenci żywności w innowacyjny i smaczny sposoby dają nowe życie odpadkom. Resztki serwatki z greckiego jogurtu wykorzystać można do produkcji probiotycznych napojów, a woda z gotowanej ciecierzycy znalazła zastosowanie w majonezie czy musie czekoladowym.
Ten trend można było zobaczyć na kolacji wydawanej z okazji 10 Kuchni + odbywała się pod hasłem #NieWyrzucamŚmieci.

Kokos rządzi czyli wszystko kokosowe – na czasie będzie nie tylko olej kokosowy i woda kokosowa, ale również tortilla kokosowa, cukier kokosowy i inne ciekawe produkty. Kokos jest wszędzie- sok przekształcany do cukru kokosowego jako alternatywa dla rafinowanych słodzików, olej kokosowy jest stosowany w coraz większej liczby naturalnych produktów kosmetycznych, a biały miąższ kokosa przekształcany jest teraz w mąki, tortille, frytki, lody, masło i inne.

Japońska kuchnia nie koniecznie Sushi – jedzenie inspirowane kuchnią Japońską nie jest inspirowane tylko rolką Sushi. Przyprawy z kuchni japońskiej, jak ponzu, miso, mirin, olej sezamowy i ocet śliwkowy torują sobie drogę w menu restauracji. Wodorosty są wschodzącą gwiazdą, możemy znaleźć ich więcej odmian należących do pikantnych zieleni, w tym świeże i suszone algi, wakame, dulse i nori, a pikle w stylu japońskim . W trendzie będą pikantne desery i śniadania z ww dodatkami.

Kreatywne przyprawy – do tradycyjnych światowych receptur dodawane będą zupełnie nowe niespodziewane przyprawy. Stosowane to będzie zarówno w rzadkich sosach, dipach po znane produkty z półek sklepowych: tahini z czarnego sezamu, dżem habanero , melasa z granatu, przecier z czarnego czosnku, dżem śliwkowy z nasion chia, salsa buraczana, ostre meksykańskie pasty czekoladowe.

Makarony nie ze zbóż– wyraźny wpływ kuchni opartej na warzywach spowoduje wzrost popularności makaronów z qiunoi, soczewicy i ciecierzycy (przyczyniła się do tego modna dieta bezglutenowa), makarony z warzyw np. z cukinii czy marchewki. Rosnąca liczna wegetarian i wegan chętnie przyjmie taką formę warzyw.

Fioletowa moc– bogato kolorowe fioletowe produkty będą pojawiały się wszędzie: fioletowy kalafior, czarny ryż, fioletowe szparagi, jagody bzu czarnego, acai, fioletowe słodkie ziemniaki, fioletowa kukurydza i zboża. Fioletowa moc wykracza poza żywe kolory i często wskazuje gęstość substancji odżywczych i przeciwutleniaczy.

Flexitarianie– 2017 rok to nowa spersonalizowana wersję zdrowego odżywiania, który jest mniej sztywny niż typowa dieta wegan, Paleo, bezglutenowa i inne „specjalne diety”, które przeszły do głównego nurtu. Zamiast ścisłego przywiązania do jednej diety, klienci przyjmą podejście „flexitarian” dokonując świadomych wyborów o co, kiedy i ile jeść, np.: stosując dietę wegańską przez 5 dni a 2 dni z odstępstwami.

Świadome jedzenie – ludzie nie tylko zadają sobie pytanie, co chcieliby zjeść, jak jeść ale także w jaki sposób posiłki mogą ograniczyć marnotrawstwo żywności jednocześnie ograniczając niepotrzebne generowane koszty.

Zapowiada się ciekawy i kolorowy rok. Zobaczymy czy spełnią się zapowiadane trendy .