Ranking produktów, które skutecznie obniżają poziom cholesterolu we krwi 🙂

10. Soja
-bogate źródło białka, którego spożycie powoduje zwiększenie wydzielania kwasów żółciowych. Do produkcji żółci wykorzystywany jest cholesterol, powodując spadek cholesterolu we krwi. Białko soi pobudza wątrobę do usuwania cholesterolu LDL z surowicy krwi, a właściwości utleniające izoflawiny pozwalają na zwiększenie elastyczności naczyń krwionośnych. Efekt terapeutyczny daje zjedzenie 25-30 g nasion dziennie.
9.Czosnek
– zawarta w czosnku alliina pod wpływem tlenu przekształca się w allicynę, która wpływa na metabolizm cholesterolu w wątrobie, obniżając jego poziom we krwi. Aby allicyna mogła się uaktywnić należy ząbek pokroić i pozostawić na 15 minut
8. Grejpfruty
– w żółtych grejpfrutach jest więcej naringiny ( gorzki smak) która zabija cholesterol. Zawarty w grejpfrutach kwas glikuronowy wchodzi w reakcję z cholesterolem LDL zapobiegając jego odkładanie się w naczyniach. Należy zjadać 1 owoc dziennie z albedo -białymi wewnętrznymi skórkami.
7.Jabłka
– są źródłem pektyn (rozpuszczalnego błonnika). Pozwalają one na wiązanie cholesterolu i kwasów żółciowych uniemożliwiając ich wchłanianie. Badania pokazują, że u kobiet które przez 3 miesiące jadły jabłka , poziom cholesterolu całkowitego spadło o ok. 9%, a LDL o 16 %. Jabłka działają na organizm porównywalnie jak statyny czyli najskuteczniejsze leki obniżające zły cholesterol.
6.Ryby
– morskie gatunki ryb są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Przeprowadzone badania wskazują, że regularne spożycie ryb wpływa na podwyższenie cholesterolu HDL i obniżenie złego LDL. Warto jeść 100g łososia, makreli, flądry, dorsza 2-3 razy w tygodniu.
5.Kiełki
– są bogate w fitosterole, które tworzą błony komórkowe roślin i pod względem budowy chemicznej przypominają cholesterol. Cząsteczki fitosteroli łączą sięz receptorami odpowiedzilanymi za transport cholesterolu, zajmując jego miejsce. Efekt terapeutyczny daje zjedzenie filiżanki kiełek.
4.Amarantus
– jest bogaty w skwalen, który bierze udział w wytwarzaniu kwasów żółciowych, co wiąże i obniża poziom cholesterolu we krwi. Efekt daje zjedzenie szklanki nasion amarantusa.
3.Zielona herbata
-jest bogata w katechiny, które utrudniają wchłanianie cholesterolu w jelicie. Herbata zielona pobudza metabolizm i oczyszcza organizm z toksyn, wspomagając odchudzanie. Warto pić dwie szkanki herbaty zielonej dziennie. Wadą zielonej herbaty jest kofeina w niej zawarta, która nie jest wskazana dla osób chorych na cukrzyce, gdyż powoduje zmianę organizmu na insulinę. Źródłem katechin jest również fasola, śliwki, brzoskwinie, soczewica i czerwone wino 
2. Oliwa
-jest bogatym źródłem kwasu oleinowego, który podwyższa poziom dobrego cholesterolu HDL, jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, głównie beta-karotenu (prowitaminy A) i tokoferolu ( Wit. E), które zapobiegają utlenieniu LDL, chroniąc przed miażdżycą. Wystarczy 2-3 łyżki oliwy dziennie ( w sałatce, surówce).
1. Siemię lniane
-jest źródłem lignin, które pod wpływem flory bakteryjnej jelit są przekształcane na substancje obniżające poziom LDL. Regularne spożywanie siemienia lnianego przez 3 miesiące powoduje zmniejszenie cholesterolu o 10%. Siemię lniane łagodzi stany zapalne przewodu pokarmowego, jest środkiem osłaniającym przewód pokarmowy powlekając błony śluzowe przełyku, żołądka i jelit. Warto spożywać siemię w formie nasion lub mielone, jako dodatek do zup, sałatek. Zalanie sieminia lnianego wrzątkiem i mieszane powoduje wytworzenie kleikowatego napoju (można wzbogacić go w maliny, sok z cytryn). Siemię lniane likwiduje zaparcia występujące  m.in. u osób otyłych.

Pogromca cholesterolu

A Ty jaki masz  poziom cholesterolu?

Poziom cholesterolu całkowitego

Ocena
Poniżej 200 mg/dL (5.17 mmo/L) Wartość pożądana
200 – 239 mg/dL (5.17 – 6.18 mmol/L) Poziom podwyższony
240 mg/dL (6.21 mmol/L ) i powyżej

Wysokie ryzyko chorób serca