postZaczął się Wielki Post  w Kościele Katolickim ( modlitwa, post, jałmużna), 40 dni, prawie 6 tygodni solidnej diety eliminacyjnej?

Czym jest post?

Post  to NIE głodówka. To świadoma rezygnacja z niektórych produktów ( np.: mięsa, słodyczy, napojów gazowanych, fast foodów  itp.)  przez jakiś czas. Może to być dobry moment na zmianę  nawyków żywieniowych. Podejdźmy do niego w sposób ilościowy (zwróćmy uwagę na wielkość naszych posiłków) i jakościowy (wybierajmy zdrowe produkty, odrzućmy śmieciowe jedzenie).

Post nie ma na celu odebrać nam przyjemności  życiowych, ale jego celem  było i jest uczynić nasze życie przyjemnym. Okresowy post może przyczynić się do tego, aby nasze ciało i umysł oczyściły się ze zbędnych nam do życia „szkodliwych drobnostek”, a przez to wspomóc nasze zdrowie. Jest to także olbrzymia próba i sprawdzian dla hartowania naszego samozaparcia i ducha.  Hipokrates, ojciec medycyny powiedział- „wszystko z umiarem „. Chleb i woda to nie jest zbilansowana dieta, jednak czas postu może pomóc nam w skupieniu się nad tym co i jak jemy, a przez to poprawić nasze zdrowie.

Może te 40 dni tuż przed wiosną czas to czas na podjęcie decyzji o zmianie nawyków żywieniowych, więcej aktywności i sportu, a przy okazji  zrzucenie kilku kilogramów?