Rzeżucha kojarzy mi się z wiosną i świętami Wielkanocnymi.

Rzeżucha inaczej pieprzyca jest bogactwem zdrowia i witalności. Dostarcza cennych witamin: A, B1, B2, C, E, K, PP i składników mineralnych tj:. żelazo, kwas foliowy, wapń, łatwo przyswajalny jod, siarkę, sole mineralne, magnez, chrom, fosfor.

Ta bomba zdrowia buduje odporność, a dzięki zawartej wysokiej dawce jodu bierze udział w profilaktyce chorób tarczycy oraz zwiększa tempo przemiany materii. Wspomaga pracę trzustki, a siarka zawarta w kiełkach rzeżuchy wzmacnia skórę,włosy i paznokcie. Świetnie działa w leczeniu trądziku i stanów zapalnych skóry.   Dostarcza wapnia tyle co mleko (120 mg w 100g) i razem z witaminą K chroni nasz organizm przed osteoporozą. Duża dawka witaminy C (60 mg w 100g)  chroni przed działaniem wolnych rodników.  Chrom stabilizuje poziom cukru we krwi co jest istotne dla cukrzyków. Działa moczopędnie i w przypadku chorób nerek  nie jest wskazane jej spożywanie.00036L272VC0281F-C116-F4

Jak wyhodować rzeżuchę?

 Nasionka sadzimy  w kiełkownicy lub na zwilżonej ligninie, wacie.

Naczynie   ustawiamy w nasłonecznionym miejscu mieszkania, np. na parapecie.

Codziennie  podlewamy nasiona.

Po tygodniu   kiełki nadają się do spożycia najlepiej ścinać je nożyczkami i zajadamy na kanapkach, w sałatkach, zupach.

Jeżeli kiełki zakwitną nabierają niesmacznego gorzkiego smaku.