Czekolada.

Gdy słyszymy to słowo przypominamy sobie te słodkie chwile z nią spędzone. Radość podczas jej jedzenia zawdzięczamy endorfinom –hormonom szczęścia, które powodują, że lepiej się czujemy, jesteśmy szczęśliwsi.  Zawarte w czekoladzie kakao pochodzące z nasion kakaowca sprawia, że obok sezamków  i chałwy jest najzdrowszą słodkością.

Co to jest  CZEKOLADA ?  To wyrób cukierniczy z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego (masło kakaowe), środka słodzącego i innych dodatków. Według prawa Unii Europejskiej czekolada musi zawierać mi 25 % suchej masy kakaowej. Kakao jest bardzo bogatym źródłem magnezu, wapnia, chromu, żelaza, manganu czy cynku.  Jedzenie czekolady  zalecane jest osobom pracującym umysłowo ponieważ kakao świetnie wpływa na samopoczucie i koncentrację, redukuje stres i wyczerpanie. Majowie i Aztekowie doceniali wartość kakao i nasiona  kakaowca traktowali jako walutę cenniejszą niż złoto.

Którą wybrać?   Gorzką ? Mleczną? Nadziewaną? A może białą?

Gorzka-  Najzdrowsza ponieważ musi w swoim składzie zawierać min 60% składników ziarna kakaowca. Jej kaloryczność to 480 kcal – 100g.

Mleczna- w swoim  składzie wchodzi również mleko lub proszek mleczny, a zawartość kakao nie przekracza 50%. Nadziewana- bakaliami, orzechami, sztucznymi nadzieniami. Jeżeli mamy ochotę na  czekoladę nadziewaną najlepiej wybrać gorzką nadziewaną orzechami ( podnoszą kaloryczność!)

Jej kaloryczność to ok.  530 kcal-100g.

Biała- niestety jest najbardziej kaloryczna (550 kcal) co wynika z tego, że zawiera  sam tłuszcz kakaowy. Nie posiada żadnych pozytywnych dla zdrowia właściwości gdyż nie zawiera kakao :p Biała czekolada zawiera 70% cukru!

Zanim zdecydujemy się na chwilę rozkoszy trzeba wiedzieć , że tabliczka czekolady ma tyle kalorii co 15 jabłek.

Wybierając czekoladę należy kierować się zawartością masy kakaowej oraz kalorycznością.

Kostka czekolady gorzkiej 99% kako-11kcal

Kostka czekolady białej- 34 kcal

Kostka czekolady mlecznej- 21 kcal